Bant ve Yapıştırıcı

Bant ve Yapıştırıcı

Gündelik hayatın pek çok alanında, yapıştırıcı ve yapıştırıcı içeren ürünler kullanıyoruz. Peki bu ürünler hakkında neler biliyoruz?

İnsanlığın ilk kez kullandığı yapıştırıcı malzemeler, hayvansal kaynaklardan elde edilmiş. Roma döneminden M.Ö. 1500-1000’lere ait kayıtlarda yapıştırıcıların yapım tekniklerinden ziyade ne amaçla kullanıldığına dair bilgiye sahibiz. Geçmiş dönemlerde yapıştırıcı elde etmek için sakız ağacından, hayvan kemiklerinden, yumurta akı gibi malzemelerden yararlanılırken bugün kullandığımız yapıştırıcılar; alkol, balık tutkalı, sakız gibi malzemelerle üretiliyor.

Aynı şekilde Antik Mısır uygarlığında da tabut yapımı için kullanıldığını bildiğimiz yapıştırıcının bugün pek çok farklı türü vardır. Farklı yapıştırıcı çeşitleri, yalnızca kağıt için değil ahşap, porselen, plastik gibi farklı yüzeylerin yapıştırılması için kullanılır. Hatta bazı yapıştırıcılar, ısınınca ya da baskı yapılınca yapışkanlık özelliği kazanır.

Bir şeyleri hatırlamak için kullandığımız yapışkanlı not kağıtlarında da basınca duyarlı bir yapıştırıcı kullanılır ve bir yüzeye elimizle bastırarak sabitleyebilmemizin sebebi de basınca duyarlı yapıştırıcı kullanılmış olmasındandır.

Kısacası, yapıştırıcı insanoğlu için yeni bir icat değil ve her an ihtiyaç duyabildiğimiz bir kırtasiye malzemesi. Çok sevdiğimiz bir biblo kırıldığında ya da küçük kuzenimizin oyuncağı hasar gördüğünde tamir için yapıştırıcıya ihtiyaç duyuyoruz.