Klips ve Ataş

Klips ve Ataş

Ataç, 1900’de Norveç’te icat edildi. Ataç icat edilmeden önce kağıtları tutturmak için iğne kullanılırdı. Ataç sayesinde kağıtların bir arada tutulması için pratik bir çözüm bulundu.

Klips ve ataşlar, çelik telden üretilir ve standart olarak 3 boğumu vardır. Üretim teknikleri 30’lardan bu yana çok büyük bir değişime uğramadı.

Ataş, kırtasiye ürünleri arasında muhtemelen en çok amacı dışında kullanılanlardan biri olsa gerek! Pek çoğumuz, 90’larda bilgisayarı kapattıktan sonra CD’yi CD-Writer’ın içinde unuttuğumuzda ataşı düzleştirip CD’yi çıkarmak için kullanmışızdır. Ya da masa örtüsünü masaya sabitlemek için ataşı düz hale getirip kenarlarına iliştirenler de yok değildir.

Başka neler yapabilirsiniz: Telefonunuzu dik konumda tutabilirsiniz. Kablolarınızın karışmasını önleyebilirsiniz. Kulaklığınızın karışmasını engelleyebilirsiniz. Kıyafetleri asabilirsiniz. Paketi açılan yiyecekleri yeniden paketleyebilirsiniz. Akıllı telefonunuzun SIM kartınızı çıkarabilirsiniz. Fotoğrafları duvara asabilirsiniz.