Makas

Gündelik işlerde veya ofiste sıklıkla kullandığımız makas, çok bilindik kırtasiye malzemelerinden biri. Makas, MÖ 1500’lü yıllarda Mısırlılar tarafından kullanılmaya başlanmış, Mısır’dan ticaret ve keşif yollarıyla dünyanın geri kalanına yayılmıştır. Bugün kullandığımız çapraz şekilde monte edilmiş iki bıçaktan oluşan bilindik makas modelini ise 1761 yılında Robert Hinchliffe ortaya çıkarmış.

Peki bir makasla, standart kullanımı dışında neler yapılabilir? Bir hobi edinmek istiyorsanız, rengarenk kumaşlar alıp elbiseler dikebilir; kumaş ve malzemelerle size özel tasarım ürünleri yaratabilirsiniz. Ya da makas kullanarak çocuklarla hayal güçlerini ve el becerilerini geliştirmeye katkı sağlayacak etkinlikler yapabilirsiniz. Keçe ile iki ve üç boyutlu ürünler tasarlamak da iyi bir fikir olabilir.

Falçata olarak da bilinen maket bıçakları, geçmişte daha çok ayakkabı tamircileri ve deri ürünler satan işletmelerde kullanılmış olsa da bugün daha çok mimarlık öğrencilerinin çalışmalarında, gündelik işlerde de oldukça kullanışlı hale geldi. Falçata sözcüğü, dilimize İtalyanca “falcetto” kelimesinden geçmiştir.