Ofis

Ofis

İşlerinizi tamamlamak için masaya geçtiniz, kendinizi tamamen hazır hissediyorsunuz. Bugün biriken tüm işleri verimli çalışıp bitireceksiniz. İlk saatin sonlarına geldiniz ancak dikkatiniz dağılmaya başladı. Bilgisayarınızdan ya da akıllı telefonunuzda sosyal medyada vakit geçiriyosunuz.

İkinci saat başladı dikkatinizi biraz topladınız ancak bu kez de yapacağınız işleri planlamakla öyle çok vakit harcıyorsunuz ki bu aşama uzadıkça uzuyor. Ardından çalışırken ihtiyacınız olacak dosyaları bulup sıralama; kalem, kâğıt, kaşe, şerit gibi tüm malzemeleri bulma evresi geliyor.

Psikolojik olarak çalışmaktan uzaklaştıkça fizyolojik olarak da bedeniniz çalışmanız engeller çıkarmaya başlıyor: “Hafiften bir uyku bastırdı sanki”, “Acıktım aslında biraz, en iyisi eve yiyecek bir şeyler söyleyeyim”, “Bugün biraz yorgunum, yarın çalışayım” derken işlerinizin aciliyeti aklınıza gelince çalışmaya başlıyorsunuz ancak bu süreç pek de verimli olmuyor.

Verimli çalışamamak, pek çok insan için hayatının en büyük problemlerinden. Konsantrasyonun sık sık dağılması, düzenli çalışma ortamının sağlanamaması, motivasyon eksikliği; bu problemin başlıca sebeplerinden.

Konsantrasyon ve motivasyon daha çok kendi içinizde çözmeniz gereken faktörler olsa da dış ortamı verimli çalışmanız için harika şekilde kurgulayabilirsiniz. Masanızın düzenli kalması için sümen takımı ve şerit düzeltici, kaşe, zımba, bant gibi gerekli kırtasiye malzemelerini çalışma odanızda bulundurabilirsiniz.